Can a small local business benefit from IT?

19 may 2022
Jakub Rojek Jakub Rojek
Photo by Clem Onojeghuo from Pexels (https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-stojaca-przed-rozne-owoce-wyswietlane-375896/)
Categories: Cooperation, Offer, For clients

Wszyscy dobrze wiemy, że mimo iż poziom zaawansowania technologicznego obecnego społeczeństwa jest bardzo wysoki (i będzie jeszcze wyższy), to świat nie kończy się na komputerach, smartfonach i ogólnie IT. Na szczęście, nadal istnieje "prawdziwy" świat, pełny knajpek, sklepów osiedlowych, salonów i dostarczający różnych usług dla spoleczeństwa. Nie jest też tak, że wszystkie lokalne biznesy upadają pod wpływem ogromnych sieci, które mają budżet, markę i duże możliwości. Nadal jest miejsce na klimatyczne miejsca spopularyzowane w stosunkowo małym obszarze lub po prostu działające na skalę dużo mniejszą niż globalną - muszą "tylko" znaleźć swoją niszę, dostarczać odpowiednią jakość i mieć to "coś", co wyróżni ich z tłumu.

I tutaj spotykają się dwa wspomniane światy - ten lokalnych dostawców usług lub produktów (np. kawiarnie, butiki, salony fryzjerskie) oraz rynek wysokich technologii, a więc między innymi rozwiązań IT. Zastanówmy się, w jaki sposób mniejsze przedsiębiorstwa mogą skorzystać na pracy firm software'owych.

Najbardziej oczywistą kwestią jest posiadanie własnej strony internetowej, choćby w postaci landing page'a. Praktycznie każde przedsięwzięcie ma swoją witrynę w sieci, która pozwala przedstawić się potencjalnym odbiorcom, zaprezentować swoje produkty oraz usługi i zebrać uwagę społeczeństwa. Co prawda, w pewnym momencie niektóre biznesy uznały, że nie warto tracić środki na takie rozwiązanie, skoro istnieje Facebook i możliwość zakładania fanpage'ów, będących jednocześnie nośnikiem informacji oraz kontaktu z potencjalnymi klientami. Jednak jakiś czas temu ujawniło się niebezpieczeństwo takiego podejścia - potężna awaria serwisu należącego do Marka Zuckerberga spowodowała nie tylko ogromne zamieszanie (ludzie dzwonili do dostawców Internetu z komunikatem, że nie działa im sieć), ale też brak możliwości korzystania ze swoich środków przekazu przez firmy. Dlatego nadal w cenie są tzw. owned media, w tym własna strona internetowa, dobrze wypozycjonowana w wyszukiwarkach takich jak Google.

Nie musi być to zupełnie prosta strona - witrynę WWW może udostępniać także choćby możliwość zamówienia swoich usług, zarezerwowania wizyty w salonie czy sklep internetowy, dopełniając ofertę firmy. Opcji jest bardzo dużo i wiele z nich zależy od charakteru przedsiębiorstwa oraz przewagi, którą chcą uzyskać. Przykładowo, salony fryzjerskie czy kosmetyczne mogą być zainteresowane serwisami rezerwacyjnymi, ułatwiając w ten sposób proces umawiania się na zabieg i rzucając koło ratunkowe osobom, które np. nie lubią rozmawiać przez telefon. Z kolei punkty sprzedające spersonalizowane produkty mogą chcieć tworzyć kreatory, dzięki którym klienci będą mogli skomponować i zaprojektować swój produkt, nie tylko dobrze się tym bawiąc i widząc ofertę, ale też przyspieszając cały proces.

A czy ośrodki kultury (także lokalne kina) mogą mieć pożytek z usług IT? Jak najbardziej - wyświetlanie swojego repertuaru w wygodnej formie z dostępnym filtrowaniem, wybieranie miejsca na widowni czy kupowanie biletów to koncepcje znane już od dawna. Ta ostatnia czynność jest zresztą też charakterystyczna dla klubów sportowych czy muzycznych. Również lokalni artyści mogą przedstawić swoje dzieła w sposób interaktywny i udostępnić możliwość ich kupna lub formularz kontaktowy, pozwalający zamówić np. obraz według podanych wskazań. Na końcu tej sekcji możemy wspomnieć o blogach, które stanowią miejsce dla osób chcących podzielić się swoimi przemyśleniami i zyskać posłuch jako ekspert wśród ludzi zainteresowanych danym typem usług.

Istnieje zatem prawie nieograniczona (i nie zawsze bardzo droga) możliwość tworzenia dedykowanych rozwiązań, które pozwolą wynieść biznes na wyższy poziom. Brzmi to jak utarty frazes znaleziony w mowie korporacyjnej, ale nie da się ukryć, że odpowiednio skrojone i niekoniecznie skomplikowane rozwiązanie IT może bardzo przełożyć się na wizerunek firmy w oczach klientów oraz po prostu uprościć proces sprzedaży zarówno odbiorcom, jak i samym przedsiębiorstwom. Czasami wręcz pozwala przenieść handel i serwis w większości do sieci - pomyślmy chodźmy o usługach e-learningowych, szkoleniach, kursach, dzięki którym można udostępniać przygotowane wcześniej materiały dydaktyczne w formie wygodnej dla użytkowników.

Pamiętajmy też, że nie trzeba ograniczać się do aplikacji webowych - prawie wszyscy mają teraz smartfony i korzystają z nich praktycznie cały czas. To sprawia, że duży sens ma wprowadzenie aplikacji mobilnych i zyskanie jeszcze większych możliwości, uwzględniających dostępność sprzętu na wyciągnięcie ręki i np. geolokalizację. Ponownie - pomysłów może być bardzo wiele, od skanowania kodów QR w celu zyskania promocyjnej ceny, poprzez nawet rozszerzoną rzeczywistość (ang. Augmented Reality, AR), która nadal dla wielu jest futurystyczną wizją, ale już powoli wchodzącą do "normalnego życia".

Jednakże, rozwiązania IT niekoniecznie muszą dotyczyć wyłącznie klientów. Dobrze wiemy, że czasami samo zarządzanie biznesem potrafi być uciążliwe i konieczność pamiętania oraz planowania wielu rzeczy może skutecznie zabrać chęć do dalszego rozwoju i dbania o swoje przedsiębiorstwo. Na szczęście, na rynku istnieje wiele systemów informatycznych pomagających prowadzić firmę i zarządzać zarówno zamówieniami, jak i magazynowaniem produktów, a nawet ich produkcją. Istnieje szeroka gama rozwiązań, dostosowana do wielkości firmy i potrzeb technicznych. Jednym z takich systemów jest nasz ComMan, który powstał właśnie z myślą o nieco mniejszych i średnich rozmiarowo firmach, czyli także takich działających na lokalnym obszarze.

Wiemy też, że wiele biznesów ma już swoje aplikacje przygotowane z myślą o klientach lub na własne potrzeby. To oprogramowanie też nierzadko wymaga serwisowania, poprawiania i rozwijania, podobnie jak usługi hostingowe. W takim wypadku należy pamiętać o możliwości wykupienia abonamentu na dany zakres prac lub po prostu o możliwości umówienia konsultingu z firmą IT. To nie jest tak, że właściciel biznesu, nawet małego, musi dbać o wszystko osobiście - może tylko wytyczać kierunek rozwoju i najważniejsze potrzeby, a specjaliści wezmą na siebie kwestie techniczne i wniosą wiedzę dotyczącą tego, co jest możliwe.

Abstrahując trochę od firm dostarczających usługi programistyczne, należy również wspomnieć o pozycjonowaniu, czyli elemencie tzw. marketingu internetowego, który pozwoli wypromować stronę lub usługę w sieci i w ten sposób dotrzeć do nowych klientów. Nie jest to działanie stricte informatyczne, jednak w dużym stopniu się z nim wiąże, choćby ze względu na konieczność zastosowania odpowiednich konstrukcji na stronie, pomagających we wdrożeniu właściwych reguł SEO. Stąd działania pozycjonerskie powinny być dość wczesne, aby nie było potrzeby późniejszego przerabiania witryny w celu wprowadzenia zaleceń specjalistów od SEO.

Podsumowując, lokalne biznesy jak najbardziej mogą zyskać na współpracy z firmami IT. Możliwości są bardzo duże, dostępne w każdym budżecie i wymagają jedynie czasu, chęci oraz dobrej koncepcji na to, w jaki sposób chcemy wykorzystać magię aplikacji, aby oczarować klientów oraz ułatwić sobie pracę.

Pozdrawiam i dziękuję - Jakub Rojek.

We can do quite a bit and what is more, our skills and resources are at your disposal. Take a peek at what we can offer you.

About author

Jakub Rojek

Lead programmer and co-owner of Wilda Software, with many years of experience in software creation and development, but also in writing texts for various blogs. A trained analyst and IT systems architect. At the same time he is a graduate of Poznan University of Technology and occasionally teaches at this university. In his free time, he enjoys playing video games (mainly card games), reading books, watching american football and e-sport, discovering heavier music, and pointing out other people's language mistakes.

Jakub Rojek