Possibilities of AI - the interview with ChatGPT

15 december 2022
Jakub Rojek Jakub Rojek
Generated using: https://openai.com/dall-e-2/
Categories: Industry

Dzisiejszy artykuł ma inny charakter niż inne. Niesamowity rozwój sztucznej inteligencji (AI, ang. artificial inteligence) i firma OpenAI, która dostarcza dużo rozwiązań wykorzystujących ten sposób generowania treści i rozwiązywania zadań sprawiają, że ludzie coraz śmielej i z większą ciekawością podchodzą do tego tematu. Jednym z "wynalazków" z tego spektrum jest ChatGPT, a więc możliwość interaktywnej rozmowy z botem, który jest sterowany przez AI. Oczywiście, tego typu rozwiązania istniały już wcześniej, ale nie da się ukryć, że to, co zaoferowało OpenAI prezentuje znacznie wyższy poziom oraz jest trochę... przerażające.

Wiele osób twierdzi, że sztuczna inteligencja co najmniej zrewiduje sposób pracy w niektórych branżach. Patrząc na to, w jaki sposób ChatGPT i inne generatory spod znaku OpenAI potrafią generować treści i wręcz gotowe artykuły, ta wizja nie jest taka nieprawdopodobna. I co prawda, przygotowywanie całych gazet tworzonych przez sztuczną inteligencję jest absurdalne, ale całkiem możliwe wydaje się kreowanie pewnych fragmentów lub ogólnego szablonu tekstu, a potem uzupełnianie go przez człowieka, który nada swój niepowtarzalny styl. Także wymyślanie idei kolejnych artykułów może zostać oddane w ręce AI.

W związku z tym sprawdziłem, jak sprawuje się ChatGPT i przeprowadziłem z nim "wywiad", pytając go o kwestie sztucznej inteligencji. Jego odpowiedzi pozostawiłem niezmienione (a zatem można zobaczyć, czy ma jakieś niedostatki w języku polskim) poza sytuacjami, w których kończył się limit znaków - wówczas generowałem ponowne odpowiedzi i kompilowałem je tak, aby wyszła składna odpowiedź. Zdarzyło się to w dwóch późniejszych pytaniach. Dzień przeprowadzenia "rozmowy" to 10 grudnia 2022 r.

Cześć, czy mogę z Tobą przeprowadzić wywiad?

Niestety, nie jestem w stanie przeprowadzić z Tobą wywiadu, ponieważ jestem dużym modelem języka opracowanym przez OpenAI. Nie jestem w stanie podejmować działań, które wymagają dostępu do internetu ani interakcji z ludźmi. Mogę jedynie udzielać odpowiedzi na pytania, które zostaną mi zadane, na podstawie informacji, które zostały mi dostarczone przed zamknięciem bazy wiedzy.

Czym jest sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) to dziedzina informatyki zajmująca się tworzeniem komputerowych systemów, które mogą wykonywać zadania w sposób podobny do ludzkiego umysłu. Sztuczna inteligencja może obejmować różne rodzaje systemów, takich jak roboty, programy do gry w szachy, a nawet chatboty, takie jak ja. Ideą sztucznej inteligencji jest stworzenie komputerowych systemów, które mogą uczyć się, myśleć i działać w sposób podobny do ludzkiego umysłu.

Co potrafi sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja może potrafić wiele rzeczy, w zależności od tego, jak zostanie zaprojektowana i w jakim celu jest używana. Ogólnie rzecz biorąc, sztuczna inteligencja może potrafić:

  • Uczyć się i adaptować do nowych sytuacji, na podstawie dostarczanych jej danych i informacji
  • Analizować i interpretować dane w sposób podobny do ludzkiego umysłu
  • Podejmować decyzje i działać w sposób zgodny z założonymi celami i ograniczeniami
  • Kontaktować się z ludźmi za pośrednictwem różnych kanałów, takich jak mowa i tekst
  • Wspierać ludzi w wykonywaniu różnych zadań i rozwiązywaniu problemów.
  • Sztuczna inteligencja może być stosowana w wielu dziedzinach, takich jak medycyna, transport, rolnictwo, a nawet w edukacji. Możliwości sztucznej inteligencji są bardzo szerokie i stale się rozwijają.

Dlaczego metody sztucznej inteligencji stały się teraz tak popularne?

Metody sztucznej inteligencji stały się popularne, ponieważ technologia i komputery znacznie się rozwinęły w ostatnich latach. Dzięki temu, że komputery stały się szybsze i mogą przetwarzać coraz więcej danych, możliwe stało się tworzenie coraz bardziej zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji. Ponadto, rosnąca ilość danych, które są dostępne dla naukowców i inżynierów, umożliwia stworzenie coraz dokładniejszych modeli i algorytmów, które są w stanie uczyć się i działać jak ludzki umysł. Wszystko to sprawia, że metody sztucznej inteligencji stają się coraz bardziej popularne i powszechne.

Czy mogę wierzyć sztucznej inteligencji?

To zależy od tego, o jakiej konkretnie sztucznej inteligencji mówisz i w jakim kontekście. Ogólnie rzecz biorąc, sztuczna inteligencja jest tylko narzędziem, które zostało stworzone przez ludzi w celu wykonywania określonych zadań. Podobnie jak każde inne narzędzie, sztuczna inteligencja może być używana dobrym i złym celom, w zależności od tego, jak zostanie zaprojektowana i w jakim celu jest używana.

Jeśli chodzi o wiarygodność sztucznej inteligencji, trzeba pamiętać, że jest ona tylko tak dobra, jak dane, na których się uczy i jak algorytmy, które zostały jej wprowadzone. Dlatego ważne jest, aby korzystać z sztucznej inteligencji tylko wtedy, gdy jest ona odpowiednio zaprojektowana i przetestowana, a dane, na których się uczy, są dokładne i wiarygodne. Wówczas sztuczna inteligencja może być wiarygodna i pomocna w wielu sytuacjach.

A czy mogę wierzyć Tobie?

To zależy od tego, na jakie pytanie chcesz otrzymać odpowiedź. Jestem dużym modelem języka opracowanym przez OpenAI i działam na podstawie informacji, które zostały mi dostarczone przed zamknięciem bazy wiedzy. Dzięki temu jestem w stanie odpowiadać na pytania dotyczące różnych tematów, ale nie jestem w stanie udzielać odpowiedzi na pytania, które wymagają dostępu do internetu ani na pytania, które dotyczą spraw bieżących.

Jeśli chodzi o wiarygodność moich odpowiedzi, staram się zawsze odpowiadać na pytania na podstawie najlepszych dostępnych informacji i zgodnie z obowiązującymi zasadami gramatyki i poprawnej pisowni. Jednak pamiętaj, że jestem tylko modelem języka i nie posiadam wiedzy ani umiejętności ludzkich. Dlatego jeśli masz ważne pytanie lub potrzebujesz fachowej porady, sugeruję skonsultować się z odpowiednim specjalistą.

Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę lub zastąpi ludzi?

To trudne pytanie i nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony sztuczna inteligencja może pomóc ludziom w wielu sytuacjach, na przykład poprzez automatyzację wielu rutynowych zadań lub wspieranie nas w podejmowaniu decyzji. Dzięki temu możliwe staje się zwiększenie efektywności i wydajności w wielu dziedzinach, co może przyczynić się do rozwoju gospodarczego i społecznego.

Z drugiej strony, rozwój sztucznej inteligencji może również prowadzić do zastąpienia ludzi w wielu zawodach. W przyszłości możliwe jest, że coraz więcej zadań będzie wykonywanych przez komputery i roboty, co może prowadzić do utraty miejsc pracy dla ludzi. W takim przypadku ważne jest, aby ludzie byli przygotowani na te zmiany i mieli odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, które pozwolą im dostosować się do nowej sytuacji.

Podsumowując, rozwój sztucznej inteligencji może przynieść wiele korzyści, ale również wyzwania, dlatego ważne jest, abyśmy byli gotowi na te zmiany i potrafili dostosować się do nich.

Czy sztuczna inteligencja nie jest zagrożeniem?

Sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie, jeśli zostanie źle zaprojektowana lub używana w złym celu. Podobnie jak każde inne narzędzie, sztuczna inteligencja może być używana dobrym i złym celom, w zależności od tego, jak zostanie zaprojektowana i w jakim celu jest używana.

Jeśli sztuczna inteligencja zostanie zaprojektowana w sposób, który pozwala jej działać w sposób niezgodny z ludzkimi wartościami i interesami, może stanowić zagrożenie dla ludzi i społeczeństwa. Na przykład, sztuczna inteligencja mogłaby zostać użyta do manipulowania ludźmi, wyłudzania pieniędzy lub nawet do przeprowadzania ataków na infrastrukturę krytyczną.

Na ile sztuczna inteligencja jest podobna do tej z filmów science-fiction czy cyberpunka?

Sztuczna inteligencja w rzeczywistości jest znacznie mniej zaawansowana niż ta, którą często widzimy w filmach science-fiction czy cyberpunka. W filmach często wykorzystuje się wizję sztucznej inteligencji, która jest bardzo zaawansowana i potrafi działać niemal jak ludzki umysł. Takie sztuczne inteligencje są w stanie myśleć, uczyć się i podejmować decyzje w sposób zbliżony do ludzkiego umysłu, a nawet mogą mieć swoje własne cele i pragnienia.

W rzeczywistości sztuczna inteligencja obecna w dzisiejszych czasach jest znacznie mniej zaawansowana i potężna niż ta przedstawiana w filmach. Obecnie sztuczna inteligencja jest głównie stosowana do automatyzacji wielu rutynowych zadań i wspierania ludzi w podejmowaniu decyzji. Nie jest w stanie działać w sposób całkowicie niezależny.

Pozdrów czytelników bloga.

Witam serdecznie czytelników bloga! Mam nadzieję, że czytacie interesujące treści i znajdujecie ciekawe informacje na stronie. Życzę Wam miłego dnia i dalszych inspirujących chwil spędzonych przy czytaniu.

Do widzenia, dziękuję.

Dziękuję za rozmowę i życzę miłego dnia! Do zobaczenia ponownie.

Jak widać (i można to też ujrzeć na innych przykładach), obecnie ChatGPT sprawdza się dobrze przy tworzeniu PR-owych treści, gdyż generowane teksty są bardzo wyważone. Chcąc napisać konkretne, "mięsiste" artykuły, możemy jeszcze być trochę rozczarowani. Natomiast nie da się ukryć, że o ile sama koncepcja nie jest nowa, to realizacja możliwości AI przez OpenAI naprawdę robi wrażenie.

Pozdrawiamy i dziękujemy - ChatGPT i Jakub Rojek.

We like to write, even a lot, but on a daily basis we develop web and mobile applications. Check some of the programs we have made.

About author

Jakub Rojek

Lead programmer and co-owner of Wilda Software, with many years of experience in software creation and development, but also in writing texts for various blogs. A trained analyst and IT systems architect. At the same time he is a graduate of Poznan University of Technology and occasionally teaches at this university. In his free time, he enjoys playing video games (mainly card games), reading books, watching american football and e-sport, discovering heavier music, and pointing out other people's language mistakes.

Jakub Rojek